درباره ربا بیشتر بدانیم

درباره ربا بیشتر بدانیم

ربا، يكي از محّرمات آيين اسلام است كه قرآن كريم و روايات معصومان برآن دلالت دارند. ربا در اديان گذشته، همچون دين يهود و مسيحيت نيز حرمت داشته است. ربا در لغت، چنان كه صاحب مقاييس آورده، به معناي زياده است. در كتب فقهي، رباي حرام را دوقسم مي دانند: 1) رباي معاملي 2) رباي قرضي
رباي معاملي: آن است كه يك جنس به مانند خود، فروخته شود و در آن، شرط زياده گردد؛ مانند اين كه يك تن گندم به يك تن ويكصد كيلوگرم آن معامله شود. و اگر در معامله آنها شرط زياده گذاشته شود، رباي حرام خواهد بود.
رباي قرضي: آن است كه در قرض دادن شيئي يا مبلغ، شرط زياده گذاشته شود؛ مثلاً كسي مقداري گندم يا پول به ديگري قرض بدهد كه پس از يك سال، آن مقدار ربا اضافه درياف كند.(فقيهان، اين قسم را مطلقاً حرام مي دانند و تفصيلي در آن قائل نشده اند). درجايي از قرآن آمده است كه: اي كساني كه ايمان آورده ايد، ربا را (باسود‌ِ) چندين برابر مخوريد، و از خدا پروا كنيد، باشد كه رستگار شويد.
در روايات نيز به آن اشاره شده است مانند:پيامبر در سفارش به علي مي فرمايد: اي علي. ربا، هفتاد كيفر دارد كه آسان ترين آن، مانند آن است كه مرد با مادرش در خانه خدا زنا كند.
ربا دوگونه است:حلال و حرام. رباي حلال آن است كه شخصي قرض دهد، بدان اميد كه زيادتر به وي برگرداند، بدون آن كه شرطي ميان آنها باشد. دراين صورت، اگر بيشتر به وي برگرداند، در حالي كه شرطي ميان آنان نيست مباح است. ولي نزد خداوند زياد نمي شود يعني ثوابي ندارد. واما رباي حرام آن است كه قرض دهد و شرط كند بيشتر از آنچه قرض داده، برگرداند حرام است در سوره نساء، ربا وخوردن اموال مردم به باطل، يكي دانسته شده است.
ولي آمده است كه هر زياده اي حرام نيست مانند: زياده روي در درس، مطالعه، كمك به ديگران و…
منابع:اختيار معرفه الرجال، القوانين الحكمه، بحار الانوار، تفسير المنار، جواهر الا كلام، و…

با تمام این توضیحات بالا که آمده است می توانیم اینجور نتیجه گیری کنیم که سوده بانک های ما نیز حرام است به علت اینکه ما پولی را که در بانک می گذاریم بر مبنای زیاده شدن است مثلا (شما مقداری پول را در بانک می گذارید با سود 15 یا 20 یا… که بانک موظف می شود به شما ماهانه سود بدهد و بعد از تمام شدن مدت سود دهی اصل پول شما را نیز برگرداند که این شرت حرام است درجایی آمده است که مردمی که ربا خوار میشوند مردمی تنبل و تن آسا می شوند در جامه ما که روز به روز سود بانکی بیشتر می شود دولت مردان ما چه نتیجه ای از این کار می خواهند بگیرند؟


 

 

جمعه، 15 شهريور ماه ، 1387

درباره‌ی مدیر سایت

همچنین ببینید

زن را بزن!

«زن را بزن!» مفهوم آیه34نساء سید محمّد نوری یکی از مهم‌ترین و پر جنجال‌ترین آیات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *