منوی سایت

 

 

سخن ديگران

   

نرم‌افــزار

 

 
پايگاه اطلاع رساني دفتر عبدالحميد معصومي تهراني: پاسخ به سوالات

جستجو پیرامون این موضوع:    
[ برگشت به صفحه اصلی | انتخاب موضوع جدید ]

پاسخ به سوا: نجاست كفار
 
پاسخ به سوالات

سوال:

با سلام
نظر حضرتعالی با توجه به آيه 28 سوره توبه در خصوص نجاست غير مسلمان مثل مسيحی يا يهودی يا بهایی وووو چيست؟.
 

جواب:
 
 
بسمه تعالی
 
با سلام و تحيت؛ انسان هر دين و عقيده‌ای كه داشته باشد پاك است و باورهای عقيدتی و فكری دليلی بر پاكی يا ناپاكی جسم انسان نمی‌شود. اين سخن كه جسم و رطوبتهای غير مسلمان صرفا بواسطه آنكه باورهای دينی يا غير دينی ديگری دارد نجس و آلوده است نه‌تنها هيچ دليل عقلی، علمی و قرآنی ندارد بلكه توهينی مشمئزكننده به شأنيت انسان و انسانيت است كه خدايش اذعان كرده همه‌ی بنی بشر را از يك منشأ آفريده است. قرآن كريم در سوره مائده آيه 5 طعامی كه يهوديان و مسيحيان تهيه می‌كنند را برای مسلمانان حلال و خوردن و آشاميدن آنها را بلامانع دانسته كه صراحتا مغاير با نجس دانستن جسم غير مسلمان می‌باشد.
آيه‌ای را كه اشاره كرده‌ايد به دلايلی كه بطور اختصار عرض می‌كنم به هيچ عنوان به معنای ناپاكی جسمی غير مسلمانان نيست. اول: آيه‌ی فوق الذكر صرفا در مورد مشركين اطراف شهر مكه است كه تا آن زمان همچنان بتها را واسطه‌‌ی فيض ميان خود و خدا قرار می‌دادند و هيچ يك از مفسيرين فريقين واژه‌ی "مشركين" در اين آيه را به معنای عام لغوی تفسير نكرده‌اند، چنانكه امروزه با آنكه حاكمان و عالمان مذهبی عربستان شيعيان را مشرك می‌دانند اما برای ورود آنان به شهرهای مكه و مدينه ممانعتی ايجاد نمی‌كنند.  دوم: واژه‌ی "نجس" اگر چه در ابواب فقهی به معنی آلودگی و ناپاكی جسمی و ظاهری بيان گرديده اما در اصطلاح لغوی و مفاهيم قرآنی به معنی "ريمن" و "پليدی فكری" است. شهر مكه و خانه كعبه نزد اعراب بدوی مشرك دارای اهميت و تقدس خاصی بود، از اين رو هر قبيله‌ای سعی می‌كرد تا نشان و بتی را در خانه كعبه يا اطراف آن به منظور تيمن و تبرك قرار دهد. پيامبر مكرم اسلام(ص) پس از فتح مكه تمامی آن بتها و نشانها را از بين برد و مكه و خانه كعبه را نشانی از توحيد و يكتاپرستی قرار داد و برای آنكه به مرور زمان همچون گذشته باديه نشينان مشرك سعی نكنند نشان و بتی را در آن مكان قرار دهند بطور كل ورود آنها را به محوطه خانه كعبه ممنوع كرد؛ نه آنكه جسم آنها را نجس و ناپاك می‌دانست بلكه افكار آنها را پليد می‌پنداشت كه ممكن بود با عنايت به نو پایی دين اسلام، مجددا خانه كعبه را تبديل به بتكده كنند.
بهر روی در هيچ آيه‌ای از قرآن كريم اشاره‌ای به نجاست و آلودگی جسمی كفار نشده و بيشتر اين سخنها ريشه در روايات ضعيف و غير ثقه دارد كه با روح قرآن نيز در تضاد شديد است. ما امروزه بايد بياموزيم كه می‌توانيم عقيده و باورهای ديگران را علمی و عقلی نقد كنيم و به چالش بكشيم اما حق نداريم به انسانی صرفا به خاطر باور و دينش انگهای مختلف بزنيم و جسمش را ناپاك بدانيم.
 

جمعه، 11 مرداد ماه ، 1387 بازدید:4855 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 4855 بار بازديد شده
 

پاسخ به سوا:
 
پاسخ به سوالات

سوال:
این سؤال همواره در ذهن دختران مطرح است كه چرا زودتر از پسران، مكلف مىشوند و بالغ شرعى محسوب مىگردند؟

جواب:
بلوغ شرعی را قرآن در پسران احتلام و در دختران حیض دانسته است و این بلوغ؛ سن مشخصی ندارد و در هر فردی متفاوت است. از این رو قرار دادن سن مشخص، مثلا نه سال برای دختران و پانزده سال برای پسران قراردادی غیر شرعی است و موافق نص صریح قرآن نیست.

جمعه، 11 مرداد ماه ، 1387 بازدید:3092 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 3092 بار بازديد شده
 

پاسخ به سوا:
 
پاسخ به سوالات

سوال:
آيا دعا و طلب از اولياء به جاي الله سبحانه و تعالي كفر است.؟؟؟

جواب:
دعا و طلب حاجت از غیر خدا، یا واسطه قرار دادن هر چیز یا هر شخص طبق آیات مختلف قرآن شرک محض است.جمعه، 11 مرداد ماه ، 1387 بازدید:3190 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 3190 بار بازديد شده
 

پاسخ به سوا:
 
پاسخ به سوالات

سوال:
چرا ارث زن نصف ارث مرد است؟

جواب:
زیرا حقوق زن از دیدگاه دین[كه طبق شرايط زماني و مكاني آن عصر تشريع گرديده بود] نصف مرد است که برای اطلاع از علت بهتر است به مبحث حقوق زن از دیدگاه قرآن و مبحث ارث مراجعه نمایید.جمعه، 11 مرداد ماه ، 1387 بازدید:3080 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 3080 بار بازديد شده
 

پاسخ به سوا:
 
پاسخ به سوالات

سوال:
پيرامون حضرت زهرا ـسلام الله عليهاـ صحبتهايي مي‌شود مبني بر آتش زدن درب خانه و شكستن پهلوي آن حضرت، اين كلام تا چه اندازه صحت دارد؟

جواب:
در کتب معتبر تاریخی هیچ اشاره‌ای به وقوع چنین اتفاقی نشده است و بنده در صحتش تردید دارم.جمعه، 11 مرداد ماه ، 1387 بازدید:3813 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 3813 بار بازديد شده
 

 

ساعت فلش

كد ساعت

 

 

 

 

اوقات شرعي

 

ابزار نمایش اوقات شرعی

کد اوقات شرعی

 

جستجو

 


 

مجموع تصاوير

 

 

نظرسنجی

 
چه چیز به انسان ارزش می دهد؟

دین و مذهب
ملیت و نژاد
علم و دانش
ثروت و قدرت
انسانیتنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء 2129
 

تماس

 

 

 

لینكها

 

پايگاه اطلاع رساني دفتر عبدالحميد معصومي تهراني


تمام لينك ها


لينكستان

The Zarathushtrian


Asharqalawsat


montazeri


Vatican


Reza Moraadi Ghiyas aabadi


Ayatullah Vahid KHorasani


Missiom Group of peacel


Alazhatr


َAyatullah Sistani


.bahai Faith


Ayatullah Rohani


Arots7


Ayatollah Saanei


 

 

  

PHPNuke Farsi [MT Edition] Project By PHPNuke.ir

 

mashhadteam.ir