منوی سایت

 

 

سخن ديگران

   

نرم‌افــزار

 

 
مبحث توتميسم(بخش اول)
 

سلسله دروس عبدالحميد معصومي تهراني تحت عنوان: بررسي ريشه‌ها و علت‌هاي عقايد و انديشه‌هاي ديني

 

بسم الله الرحمن الرحيم

 

موضوع شرك در اذهان بسياري مترادف با بت‌پرستي است. زيرا چون آياتي كه در قرآن خطابش به مشركين است منظور مشركين مكه بوده‌اند، از اين رو شرك در رديف بت و بت‌پرستي قرار گرفته است. همچنين موضوع توحيد نيز به همين شكل معني شده؛ يعني هر كسي كه بت‌پرست نباشد، علي‌الاصول موحد است.

يكشنبه، 10 شهريور ماه ، 1387 بازدید:6449 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 6449 بار بازديد شده
 

پاسخ به آیة الله العظمی منتظری بخش اول نامه
 

حضرت آية الله العظمي منتظري مدظله العالي، طي مرقومه‌اي به استاد عبدالحميد معصومي تهراني به نگارش كتب مقدس تورات و انجيل توسط ايشان، اشكال كردند. معظم‌له در نامه خود در خصوص نگارش و تزيين كتب تورات و انجيل متذكر شده‌اند كه:«اگر[نوشتن آن كتب] ترويج آنها باشد قطعا حرام است». آقاي معصومي تهراني نيز با ارسال نامه‌اي به حضور حضرت آية الله العظمي منتظري مد ظله، به اظهار نظر معظم‌له پاسخ دادند كه بطور خلاصه در ذيل مي‌آيد.

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

محضر مبارک مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی منتظری دامت ظله العالی

 

پس از عرض سلام و اهداء تحیات وافره،         از اظهار لطف حضرتعالی ممنونم.  فرمود‌ه‌اید:«من نمیدانم چرا شما خط زیبا و اوقات گران بهای خویش را در نوشتن کتابهای منسوخه و محرفه صرف می‌نمایید؟»

حضرت آية الله؛ از سال 2001 پس از حمله های یازدهم سپتامبر به برج‌های تجارت جهانی در نیویورک، جهانیان شاهد وقایع دهشتناکی با نام الله و قرآن و اسلام بوده‌اند که چهره‌ی دین اسلام و مسلمانان را ملوث نموده است. امروزه هر اتفاق تروریستی که در جهان واقع می‌گردد تمام انگشتهای اتهام به سوی مسلمانان نشانه می‌رود. در کشورهای غربی عمده‌ی موطنین، مسلمانان را افرادی خشن، بی‌منطق، خون‌ریز، جنگ طلب و بی‌رحم تصور می‌کنند. از این روست که امروزه تا مردم شهری متوجه می‌شوند که افرادی در صدد ساخت مسجدی در شهرشان هستند، متشکل شده و جلوی ساخت آن را گرفته و فریاد می‌زنند که:«ما پایگاه تروریستی در شهرمان نمی‌خواهیم!». اهل رسانه کاریکاتورهای سخیف برای پیامبر اسلام(ص) می‌کشند و بارها انتشار می‌دهند و زمانی که مسلمانان اعتراض می‌کنند، صراحتا می‌گویند: «مسلمانان باید جنبه‌ی انتقاد را پیدا کنند».  البته مخفی نیست که در این بین برخی به اصطلاح مسلمان، بیشترین ضربه را به ساحت اسلام و پیامبر اکرم(ص) وارد کرده‌اند.

چهارشنبه، 9 مرداد ماه ، 1387 بازدید:7195 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 7195 بار بازديد شده
 

پاسخ به آیة الله العظمی منتظری بخش دوم نامه
 

ج) فرموده‌اید: «سبك تورات فعلي با تورات نازل بر حضرت موسي (ع) هيچ تناسب ندارد; زيرا تورات نازل بر آن حضرت طبعا متضمن اعتقادات و اخلاق و احكام بوده، و شايد برخي از داستانهاي آموزنده نيز در آن وجود داشته، ولي تورات فعلي داراي پنج سفر است» استاد ارجمند؛ آیا شما اطلاعی از تورات موسی(ص) دارید که چنین قاطعانه می‌فرمایید هیچ تناسبی ندارد؟. آیا این فرمایش حضرتعالی به این معنی نیست که انتظار دارید تورات نیز سبکی چون قرآن داشته باشد؟ آیا خداوند علیم این حق را ندارد که بر اساس حکمتش شرایع خود را در زمانهای مختلف در سبکی خاص بیان دارد؟!. آیا غیر از این است که ما برای خود یک چهار چوبی را ترسیم کرده و سعی داریم هر چیزی را در قالب آن چهار چوب خود تجزیه و تحلیل کنیم؟. حتی برخی با همین روش، برای حضرت صاحب الامر(عج) شرح وظایف نوشته‌اند و از هم‌اینک روش عمل‌کرد او را تعیین نمود‌ه‌اند. حال اگر ایشان مطابق این شرح وظایف عمل نکنند نتیجه چه خواهد شد؟. آیا غیر از این است عده‌ای از خود ما «آخوندها» او را تکفیر می‌کنیم و خونش را مباح اعلام می‌نماییم؟ چون ایشان مطابق آنچه که ما برایش قالب بندی کرده بودیم و به مرور زمان برایمان مانند اصلی انکار ناپذیر درآمده بود عمل نکرده است؟. آیا تصور نمی‌کنید که ما دچار حجاب علم شده‌ایم؟ اینکه مردم بدوی زمان پیامبر اسلام(ص) با شنیدن کلام قرآن متحول شده و ایمان می‌آوردند، علتش آن بود که مغزشان از اصول مختلف علوم نظری و فلسفی و عرفانی تهی بود والا در همان دوران کسانی چون ابوالحکم‌ها! نیز بودند که آیات قرآن در دلشان هیچ اثر نمی‌کرد؛ چون دچار حجاب علم بودند و سعی داشتند آیات قرآن را با اصول علمی خود بسنجند و دست آخر به ابوجهل‌ها بدل شدند. شکی نیست که اگر کسی بخواهد متنی یا کتابی را تنها به جهت ایرادگیری یا منظوری خاص مطالعه کند، همانی را درخواهد یافت که به دنبالش بوده است.  

سه شنبه، 8 مرداد ماه ، 1387 بازدید:6432 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 6432 بار بازديد شده
 

اخبار: سخنان آقاي معصومي تهراني در ديدار جمعي از
 

در روز چهارشنبه 26 تير ماه 1387 به مناسبت ولادت با سعادت مولی‌الموحدین امیرالمؤمنین عـلی عیله‌السلام، استاد معصومی تهرانی در ملاقات جمعی از طلاب و روحانیون با ایشان، ضمن تبریک سالروز ولادت امیرالمؤمنین(ع) طی سخنانی فرمودند که« رفتار و منش پیامبر اکرم(ص)، امیرالمؤمنین(ع) و ائمه طاهرین(ع) که برگرفته از معارف و مبانی دینی است باید به عنوان الگویی کامل مورد توجه و عمل  قشر روحانی قرار داشته باشد تا مردم نیز بدان معارف خود را آراسته کنند». «بیان خصایل پیامبر(ص) و ائمه(ع) کار شایسته‌ای است؛ اما پیشتر باید گوینده، خود بدان خصایل آراسته و عامل باشد تا بتواند مردم را به رعايت موازين ديني و ترك معاصي و منكرات دعوت نمايد». ایشان در سخنان خود به دکانداری دین اشاره کرده و تذکر دادند که «بزرگترین دشمنان خصایل و سیره انبیاء(ص) و اولیاء(ع) همین دکاندان دین بوده وهستند».

 

ایشان برای توضیح مطالبشان چنین ادامه دادند:

جمعه، 28 تير ماه ، 1387 بازدید:6258 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 6258 بار بازديد شده
 

اسلام چیست؟
 

اسلام چه ديني است؟
 
اكنون اسلام يك تعريفي خاص پيدا كرده. وقتي به شما مي‌گويند: اسلام، بلافاصله در ذهنتان عربستان، حضرت محمد(ص)، قرآن و رويدادهاي تاريخي هزاروچهارصد سال گذشته نقش مي‌بندد. در واقع اين يك تعريف است كه از دين اسلام حتي در بين علماء اديان جاافتاده و تثبيت شده است. از اين رو دين اسلام يعني دين عربي؛ كه بنيان گذار آن هزاروچهارصد سال پيش در شهر مكه ظهور كرده و اين دين را تشريع نموده است. اگر چه اين تعريف و اين برداشت برگرفته از بسياري از وقايع تاريخي، فرهنگي، نژادي و قومي است و اكنون به عنوان يك تعريف جامع در بين فرق و علماء اديان تثبيت گرديده، لكن با فرهنگ و زبان قرآن كه پايه و اساس اين دين وآيين را تشكيل مي‌دهد همخواني و هم‌سويي ندارد. هر چند ما مخالف با اين تعريف نيستيم و از باب شناخت و نامگذاري اديان منافاتي ندارد كه مثلا بگوييم اين دين مسحيت است و آن يهوديت اين يكي هم اسلام. از اين باب مشكلي نيست هر چند غلط معروف است. اما اينكه كلمه اسلام را تا حد يك آيين، اختصاصي كنيم با زبان قرآن سازگار نيست.

شنبه، 1 تير ماه ، 1387 بازدید:8165 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 8165 بار بازديد شده
 

 

ساعت فلش

كد ساعت

 

 

 

 

اوقات شرعي

 

ابزار نمایش اوقات شرعی

کد اوقات شرعی

 

جستجو

 


 

مجموع تصاوير

 

 

نظرسنجی

 
چه چیز به انسان ارزش می دهد؟

دین و مذهب
ملیت و نژاد
علم و دانش
ثروت و قدرت
انسانیتنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء 2128
 

تماس

 

 

 

لینكها

 

پايگاه اطلاع رساني دفتر عبدالحميد معصومي تهراني


تمام لينك ها


لينكستان

Asharqalawsat


Vatican


Ayatollah Saanei


Missiom Group of peacel


Ayatullah Rohani


montazeri


Ayatullah Vahid KHorasani


The Zarathushtrian


َAyatullah Sistani


Arots7


Reza Moraadi Ghiyas aabadi


Alazhatr


.bahai Faith


 

 

  

PHPNuke Farsi [MT Edition] Project By PHPNuke.ir

 

mashhadteam.ir