منوی سایت

 

 

سخن ديگران

   

گالري آثار هنري

 

 

ورود به سایت

 
نام کاربری

رمز عبور

کد امنیتی: کد امنیتی
محل تايپ كد امنيتي

چنانچه تاکنون عضو این سایت نشده اید می توانید با تکمیل فرم مخصوص عضویت به جمع کاربران این سایت بپیوندید و از امكانات مخصوص كاربران استفاده نمائيد .
 

نرم‌افــزار

 

 
: شناخت ريشه‌هاي خرافات
 

عناوين "خرافات" و "موهومات" از منظر جامعه‌شناسي از جمله مقوله‌هاي "فرهنگ معنوي" است، كه با قوت و ضعفهايي در تمامي جوامع وجود دارد؛ و بر اساس ميراث "شعور اجتماعي" و "درك علمي" بازمانده از قديم، در هر منطقه و جامعه‌اي داراي تفاوتها و اشكال مختلفي است.
 
معناي لغوي "خرافه" كه مفرد "خرافات" مي‌باشد، به معني زوال عقل ناشي از پيري، و نيز به معناي افسانه و داستان بي اساس، و اعمال و عقايد "خلاف عقل" است[1] و در اصطلاح، به اخبار، اعمال و عقيده‌هاي بي پايه و اساس و باطل "خرافات" گفته مي‌شود.
 
معناي لغوي "اوهام" كه جمع "وهم" مي‌باشد آن حالت ذهني‌اي است كه با آن، معاني جزيي ادراك مي‌شود؛ ولي معناي اصطلاحي آن، واقعي پنداشتن چيزهايي است كه از نظر "علمي" و "منطقي" نادرست و غير واقعي هستند.[2]

سه شنبه، 19 بهمن ماه ، 1389 بازدید:6819 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 6819 بار بازديد شده
 

: چرايی حكم ارتداد
 

چرايی حكم ارتداد
 
اسلام دين منطق و تعقل است. ديني كه بنيانش بر عقلانيت بنا گذارده شده و انسان را در پذيرش آموزه‌هايش مختار قرار داده است. اين تعريفي كلي از دين مبين اسلام مي‌باشد كه تمامي طيفهاي مذهبي اعم از راديكال و ميانه رو بدان معتقدند.
 
اما بعضا مواردي را در آموزه‌هاي اسلامي مشاهده مي‌كنيم كه با بنيان منطق و تعقل در تضاد است و اين موارد دست‌آويزي شده است براي كساني كه سعي دارند تمامي مباني اسلام را مردود و خشونت‌بار معرفي كنند. از جمله‌ي اين موارد "جزاي ارتداد" است كه مسئله‌اي پرمناقشه بوده؛ و در ميان منتقدين هميشه اين سوال را ايجاد كرده كه اگر ديني بر اساس تعقل و منطق بنا گذاشته شده، آيا معقول و منطقي است، براي كساني كه به هر دليلي به عقايد و آموزه‌هاي آن دين پشت مي‌كنند، مجازات مرگ مقرر نمايد؟ 

پنجشنبه، 9 دي ماه ، 1389 بازدید:7262 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 7262 بار بازديد شده
 

: روحانيت مسئول است
 

چند روز پيش دوستي فيلمي برايم آورد كه گزارش مستندي بود از هموطناني، كه بجهت مشكلات مالي تصميم به فروش كليه‌ي خود داشتند. مستندي ناخوشايند كه نه‌تنها حكايت از فقر فراگير در جامعه‌مان دارد، بلكه بيانگر گوشه‌اي از استيصال هموطناني است كه ناچارشان مي‌كند براي رفع مشكلات مالي، عضوي از بدن خود را بفروشند.

سه شنبه، 16 آذر ماه ، 1389 بازدید:8520 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 8520 بار بازديد شده
 

: افراط گرايي، سمبل دين؟
 

يازدهم سپتامبر ياد آور دهشتناكترين عمليات تروريستي است كه هيچ‌گاه از خاطر بشر محو نخواهد شد. عمليات مشمئز كننده‌اي كه بنام اسلام و انديشه‌ي اسلامي انجام گرفت و در ابتدا عده‌اي بي‌خردانه هلهله‌ي خوشحالي سر دادند؛ و زماني كه گرماي سرخوشي كاذبشان سرد شد متوجه فضاحتي كه به بار آمده بود گرديدند، و انگشت اتهام را بسوي سرويسهاي اطلاعاتي امريكا و اسرائيل دراز كردند. 

يكشنبه، 21 شهريور ماه ، 1389 بازدید:5797 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 5797 بار بازديد شده
 

: كج‌فهمي در حكم قصاص
 

اخیراً دادگاهی در كشور عربستان سعودی، فردی را كه در درگیریی باعث فلج شدن فرد دیگری شده بود، به "قصاص قطع نخاع" محكوم كرده است. هرچند صدور و اجرای چنین احكامی مسبوق به سابقه بوده و تازگی ندارد، لكن این حكم بهانه‌ای شد تا به‌طور خیلی مختصر، حكم "قصاص" كه جزو "حدود" محسوب می‌گردد را مورد بررسی قرار دهم.

پنجشنبه، 11 شهريور ماه ، 1389 بازدید:5906 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 5906 بار بازديد شده
 

 

ساعت فلش

كد ساعت

 

 

 

 

اوقات شرعي

 

ابزار نمایش اوقات شرعی

کد اوقات شرعی

 

جستجو

 


 

مجموع تصاوير

 

 

نظرسنجی

 
چه چیز به انسان ارزش می دهد؟

دین و مذهب
ملیت و نژاد
علم و دانش
ثروت و قدرت
انسانیتنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء 1879
 

تماس

 

 

 

لینكها

 

پايگاه اطلاع رساني دفتر عبدالحميد معصومي تهراني


تمام لينك ها


لينكستان

.bahai Faith


Ayatullah Vahid KHorasani


Ayatollah Saanei


Arots7


Vatican


Missiom Group of peacel


montazeri


Ayatullah Rohani


Asharqalawsat


َAyatullah Sistani


The Zarathushtrian


Alazhatr


Reza Moraadi Ghiyas aabadi


 

 

  

PHPNuke Farsi [MT Edition] Project By PHPNuke.ir

 

mashhadteam.ir