منوی سایت

 

 

سخن ديگران

   

نرم‌افــزار

 

 
: فاعتبروا....
 

فاعتبروا....
 
سه قرن پس از تأسيس امپراتوری رم مسيحی توسط "كنستانتين اول"(337-272م)؛ و گسترش دين مسيحيت در كشورهای اروپايی، "حكومت پاپی" كه از آن به "حكومت كليسا" ياد می‌شود آغاز شد. حكومتی بر پايه‌ي نظام دين سالار مسيحی كه با درآميختن رهبری روحانی با رياست دنيوی، قصد هدايت و سعادت‌مندی جهان مسيحيت را داشت.

پنجشنبه، 5 اسفند ماه ، 1389 بازدید:7417 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 7417 بار بازديد شده
 

: شناخت ريشه‌هاي خرافات
 

عناوين "خرافات" و "موهومات" از منظر جامعه‌شناسي از جمله مقوله‌هاي "فرهنگ معنوي" است، كه با قوت و ضعفهايي در تمامي جوامع وجود دارد؛ و بر اساس ميراث "شعور اجتماعي" و "درك علمي" بازمانده از قديم، در هر منطقه و جامعه‌اي داراي تفاوتها و اشكال مختلفي است.
 
معناي لغوي "خرافه" كه مفرد "خرافات" مي‌باشد، به معني زوال عقل ناشي از پيري، و نيز به معناي افسانه و داستان بي اساس، و اعمال و عقايد "خلاف عقل" است[1] و در اصطلاح، به اخبار، اعمال و عقيده‌هاي بي پايه و اساس و باطل "خرافات" گفته مي‌شود.
 
معناي لغوي "اوهام" كه جمع "وهم" مي‌باشد آن حالت ذهني‌اي است كه با آن، معاني جزيي ادراك مي‌شود؛ ولي معناي اصطلاحي آن، واقعي پنداشتن چيزهايي است كه از نظر "علمي" و "منطقي" نادرست و غير واقعي هستند.[2]

سه شنبه، 19 بهمن ماه ، 1389 بازدید:7937 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 7937 بار بازديد شده
 

: چرايی حكم ارتداد
 

چرايی حكم ارتداد
 
اسلام دين منطق و تعقل است. ديني كه بنيانش بر عقلانيت بنا گذارده شده و انسان را در پذيرش آموزه‌هايش مختار قرار داده است. اين تعريفي كلي از دين مبين اسلام مي‌باشد كه تمامي طيفهاي مذهبي اعم از راديكال و ميانه رو بدان معتقدند.
 
اما بعضا مواردي را در آموزه‌هاي اسلامي مشاهده مي‌كنيم كه با بنيان منطق و تعقل در تضاد است و اين موارد دست‌آويزي شده است براي كساني كه سعي دارند تمامي مباني اسلام را مردود و خشونت‌بار معرفي كنند. از جمله‌ي اين موارد "جزاي ارتداد" است كه مسئله‌اي پرمناقشه بوده؛ و در ميان منتقدين هميشه اين سوال را ايجاد كرده كه اگر ديني بر اساس تعقل و منطق بنا گذاشته شده، آيا معقول و منطقي است، براي كساني كه به هر دليلي به عقايد و آموزه‌هاي آن دين پشت مي‌كنند، مجازات مرگ مقرر نمايد؟ 

پنجشنبه، 9 دي ماه ، 1389 بازدید:8694 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 8694 بار بازديد شده
 

: روحانيت مسئول است
 

چند روز پيش دوستي فيلمي برايم آورد كه گزارش مستندي بود از هموطناني، كه بجهت مشكلات مالي تصميم به فروش كليه‌ي خود داشتند. مستندي ناخوشايند كه نه‌تنها حكايت از فقر فراگير در جامعه‌مان دارد، بلكه بيانگر گوشه‌اي از استيصال هموطناني است كه ناچارشان مي‌كند براي رفع مشكلات مالي، عضوي از بدن خود را بفروشند.

سه شنبه، 16 آذر ماه ، 1389 بازدید:9834 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 9834 بار بازديد شده
 

: افراط گرايي، سمبل دين؟
 

يازدهم سپتامبر ياد آور دهشتناكترين عمليات تروريستي است كه هيچ‌گاه از خاطر بشر محو نخواهد شد. عمليات مشمئز كننده‌اي كه بنام اسلام و انديشه‌ي اسلامي انجام گرفت و در ابتدا عده‌اي بي‌خردانه هلهله‌ي خوشحالي سر دادند؛ و زماني كه گرماي سرخوشي كاذبشان سرد شد متوجه فضاحتي كه به بار آمده بود گرديدند، و انگشت اتهام را بسوي سرويسهاي اطلاعاتي امريكا و اسرائيل دراز كردند. 

يكشنبه، 21 شهريور ماه ، 1389 بازدید:6932 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 6932 بار بازديد شده
 

 

ساعت فلش

كد ساعت

 

 

 

 

اوقات شرعي

 

ابزار نمایش اوقات شرعی

کد اوقات شرعی

 

جستجو

 


 

مجموع تصاوير

 

 

نظرسنجی

 
چه چیز به انسان ارزش می دهد؟

دین و مذهب
ملیت و نژاد
علم و دانش
ثروت و قدرت
انسانیتنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء 2128
 

تماس

 

 

 

لینكها

 

پايگاه اطلاع رساني دفتر عبدالحميد معصومي تهراني


تمام لينك ها


لينكستان

Alazhatr


Vatican


Missiom Group of peacel


The Zarathushtrian


Ayatullah Rohani


Reza Moraadi Ghiyas aabadi


Ayatullah Vahid KHorasani


َAyatullah Sistani


Asharqalawsat


Arots7


Ayatollah Saanei


.bahai Faith


montazeri


 

 

  

PHPNuke Farsi [MT Edition] Project By PHPNuke.ir

 

mashhadteam.ir