منوی سایت

 

 

سخن ديگران

   

نرم‌افــزار

 

 
سخن ديگران: راه ماندنی است، یا ما؟
 
سخن ديگران

راه ماندنی است، یا ما؟
 
اعظم طالقاني*
به طور کلی انسان در حوزه زندگی شخصی خود دارای تفکر، اندیشه و برنامه ریزی است؛ ولو اینکه این برنامه جامع نباشد و نواقصی در آن وجود داشته باشد، اما باید پذیرفت که آدمی هرگز نمی تواند بدون تعقل و تفکر و بدون برقراری ارتباط با جامعه به حیات خود ادامه دهد، مگر دچار تمایلات و نفسانیات و جاذبه های سطحی زندگی شود و همین طریق را برای زیستن انتخاب کند که از این رو دچار روزمرگی می شود.

سه شنبه، 14 دي ماه ، 1389 بازدید:4878 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 4878 بار بازديد شده
 

سخن ديگران: قاتلان امام حسین
 
سخن ديگران

قاتلان امام حسین
علی کلائی
 
که شمس انقلاب کربلا همواره تابان است...
حسین! ای انقلابی مرد آزاده
به خون اطهرت سوگند
به عزم راسخت سوگند
که ما هرگز نیاساییم از پیمودن راهت

پنجشنبه، 2 دي ماه ، 1389 بازدید:5030 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 5030 بار بازديد شده
 

سخن ديگران: انسان از دیدگاه امام موسی صدر
 
سخن ديگران

علي كلايي
از آن روزی که اعلامیه جهانی حقوق بشر تصویب شد و کشورهای بسیاری آن را امضا کردند و متعهد به اجرای آن شدند چندین دهه می گذرد. چندین دهه ای که همان کسانی که آن بیانیه پر از ذکر کرامت انسانی را امضا کردند دیدند تنها امضای آن بیانیه و این معاهده نمی تواند و در عمل نتوانست به حفظ کرامت انسانی در جامعه بشری منجر شود. وقتی این واقعیت تلخ را کنکاش می کنی و آن را با تجربیاتت در مقابله با یکی از حکومتهای ناقض حقوق بشر مقایسه می کنی در می یابی که مسئله اساسی در این میان، نه تعهد و عدم تعهد به این یا آن معاهده، بلکه فرضی است که این ناقضان اعلامیه جهانی حقوق بشر از انسان دارند. فعالین حقوق بشری که در زندانهای جمهوری اسلامی بازجویی شده اند شاید بتوانند معنای این سخن را بهتر درک کنند. قطعا با بسیاری از آنها سخن از معنای انسان زده شده است؛ که آیا انسان همین موجود یک سر و دو گوش و دو ست و دو پای ناطق متفکر است از هر رنگ، نژاد، قوم، مذهب و عقیده یا انسان همانی است که با آن حاکمیت و صاحبان ایدئولوژی خاص همراه باشد ؟ یادمان نرود که همین چندی پیش بود که عوادیا یوسف، شیخ بزرگ یهودیان اسرائیل رسما از درجه دوم بودن و در واقع انسان درجه دوم بودن غیر یهودی ها و در واقع غیر بنی اسرائیل سخن راند. در واقع در این میان مسئله اساسی تعهد بر سر این یا آن عهدنامه کاغذی نیست، بلکه مسئله این است که اساسا فرض این حاکمیتها و اندیشه های متصلب و جزمی از انسان با آنچه منظور نظر اعلامیه جهانی حقوق بشر است متفاوت است. از دیدگاه اینان بشر یعنی همه بشر و از دیدگاه جزم اندیشان بشر یعنی هر آنکه با ماست و هر که با ما نیست اساسا بشر نیست.

دوشنبه، 22 شهريور ماه ، 1389 بازدید:5138 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 5138 بار بازديد شده
 

سخن ديگران: روحانیت شیعه و رسالت فراموش شده آن
 
سخن ديگران

بيژن صف‌سري

به شهادت تاریخ روحانیت شیعه در ایران، همواره یک نوع بیگانگی بین مردم و علما در یک سو و دولت در سوی دیگروجود داشته  که آن دو (مردم و علما) را به یکدیگر نزدیک می کرد تا بدانجا که قبل از انقلاب، این نقل قول از میرزای شیرازی، مرجعی که  در هیجانات علیه امتیاز تنباکو اهمیتی بدست آورد، ملکه ذهن  مردم و  روحانیت  بود که: اگر علما را بر درگاه سلاطین دیدید بدانید اینان علما و سلاطین بدی هستند و اگر سلاطین را بر درگاه علما دیدید بدانید که ایشان علما و سلاطین خوبی هستند. اما امروز این هم فاز بودن بین مردم و علما به گونه ای تغییر یافته که دیگر مردم این کهنه دیار، این قشر از جامعه را  با توجه  به سابقه تاریخی روحانیت  وانتظاراتی که  بعنوان یک باور، نسبت به انجام رسالتی که ازاین مردان خداجوی دارند، آنها را به سه گروه روحانیت حاکم، روحانیت  پویا و روحانیت خاموش تقسیم بندی کرده اند؛ طرفه آنکه  در محاوره ها و حتی نوشته ها هم این تقسیم بندی، مصطلح و رایج است.

چهارشنبه، 2 تير ماه ، 1389 بازدید:4973 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 4973 بار بازديد شده
 

سخن ديگران: آری اینچنین است پدر
 
سخن ديگران

 

علی کلائی

 

33 سال گذشت. سی و سه سال از خرداد شوم سال 1356 خورشیدی. 33 سال از آن صبحگاه شوم و دیده شدن پیکرت در حالی که چشم به آسمان دوخته بودی. 33 سال است که نگاهت به دور دستها خیره مانده تا رهایی را برای ایرانیان و برای همه انسانها از هر دین و مذهبی مشاهده کنی. تا رهایی دین را و مذهب را از چنگال دکان داران زر و زور و تزویر ببینی.

 

 

 

 

دوشنبه، 31 خرداد ماه ، 1389 بازدید:5234 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 5234 بار بازديد شده
 

 

ساعت فلش

كد ساعت

 

 

 

 

اوقات شرعي

 

ابزار نمایش اوقات شرعی

کد اوقات شرعی

 

جستجو

 


 

مجموع تصاوير

 

 

نظرسنجی

 
چه چیز به انسان ارزش می دهد؟

دین و مذهب
ملیت و نژاد
علم و دانش
ثروت و قدرت
انسانیتنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء 2059
 

تماس

 

 

 

لینكها

 

پايگاه اطلاع رساني دفتر عبدالحميد معصومي تهراني


تمام لينك ها


لينكستان

.bahai Faith


Asharqalawsat


Ayatullah Rohani


Reza Moraadi Ghiyas aabadi


Alazhatr


َAyatullah Sistani


montazeri


Arots7


Missiom Group of peacel


The Zarathushtrian


Vatican


Ayatullah Vahid KHorasani


Ayatollah Saanei


 

 

  

PHPNuke Farsi [MT Edition] Project By PHPNuke.ir

 

mashhadteam.ir