منوی سایت

 

 

سخن ديگران

   

نرم‌افــزار

 

 
سخن ديگران: جن و انس
 
سخن ديگران

عبدالعلی بازرگان
 
شاید بررسی آيات مرتبط با  موضوع "جن"، بتواند پرده‌های افسانه و خرافات را كنار زند و روزنه‌ای به حقيقت بگشايد.  
پیش‌گفتار: از آنجائی که این روزها بحث "جن" در مناسبات قدرت و دعوای جناح های حاکم مطرح شده و ممکن است سوء تعبیرهائی را برای خوانندگان موجب شده باشد، به نظر رسید شاید این تحقیق قرآنی در موضوع "جن و انس" بتواند گوشه ای از معما را بگشاید.
 

پنجشنبه، 22 ارديبهشت ماه ، 1390 بازدید:7260 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 7260 بار بازديد شده
 

سخن ديگران: آیا سگ واقعاً نجس است؟
 
سخن ديگران

مهرداد فرهمند
 
در حالی که مجلس شورای اسلامی ایران هنوز تصمیمی برای گرداندن سگها در خیابانها نگرفته، رئیس پليس ایران هشدار داده که با كسانيكه در معابر عمومی "سگ حمل کنند" برخورد می ‌كند، چرا که به گفته وی، سگ حیوانی نجس است.
این در حالی است که طرح مجلس شورای اسلامی برای به حداقل رساندن نگهداری سگ در خانه ها و ممنوعیت ورود سگها به معابر عمومی در دست بررسی است و با اینکه هفته هاست اعلام وصول شده، هنوز تصمیمی درمورد آن گرفته نشده و مخالفتهای زیادی با آن مطرح می شود.
طرح مجلس در قالب افزودن ماده ای به قانون مجازات اسلامی تدوین شده که گرداندن "حيوانات خطرناك يا حيواناتی كه برای سلامت عمومی مضر بوده يا نجس العين می ‌باشند، از قبيل سگ در اماكن ومعابر عمومي و وسائط نقليه" را ممنوع می ‌کند.
 

شنبه، 17 ارديبهشت ماه ، 1390 بازدید:10723 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 10723 بار بازديد شده
 

سخن ديگران: زلف آزادی و رسالت روحانیت
 
سخن ديگران

زلف آزادی و رسالت روحانیت
بيژن صف‌سري
 
در ایام تعطیلی نوروز  در لابلای خبر ها، خبری منتشر شد که نه تنها بار دیگر بر اختلاف نظر و دودستگی (و شایدم چند دستگی) در بین رو حانیون داخل کشور صحه می گذارد بلکه  باعث  امید واری  آن دسته از کسانی است که در این وانفسای  تداخل دین و  قدرت و ایضا سیاست، هنوز چشم امید به روحانیت داشته  و آنها را ملجا  و پناه می دانند.
 

يكشنبه، 14 فروردين ماه ، 1390 بازدید:5004 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 5004 بار بازديد شده
 

سخن ديگران: تحجر گرایی دینی
 
سخن ديگران

تحجر گرایی دینی
علی طهماسبی
تحجر گرایی دینی از منظر قرآن چیست؟
این پرسشی بود که خبرنگار یکی ازخبرگزاری‌های داخلی مطرح کرده بود و پاسخی که من به ذهنم رسیده بود این بود:
با احترامي كه براي دغدغه‌هاي خوب شما قايل هستم، بازهم خودم را ناگزير مي‌بينم تا اشكالي را كه در طرح موضوع از سوي شما به ذهنم مي‌رسد بيان كنم. موضوع اين بود: «تحجر گرايي ديني از منظر قرآن چيست؟» دقت كنيد در طرح اين موضوع در اصل سه قلمرو مشخص مي‌توانسته وجود داشته باشد كه شما آن را به دو قلمرو كاهش داده‌ايد. يعني: 1- شما به‌عنوان پرسنده، 2- من به‌عنوان نظر‌دهنده. 3- قرآن به عنوان متن. اما وقتي از من مي‌پرسيد پاسخ اين مسئله از منظرقرآن چيست به اين معنا است كه شما به من اجازه‌ داده‌ايد تا خودم را به‌جاي متن بنشانم و بگويم مثلا قرآن در اين باره چنين و چنان مي‌گويد. در حالي مي‌توانستيد سوال را اين گونه مطرح كنيد كه فلاني تلقي تو از قرآن در باره اين مسئله چيست؟

سه شنبه، 26 بهمن ماه ، 1389 بازدید:6949 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 6949 بار بازديد شده
 

سخن ديگران: جنسيت در اسلام
 
سخن ديگران

حسن رضايی
در بخش نخست نوشته‌ای از اسلاوی ژيژک، فيلسوف و جامعه‌شناس نام‌دار اسلوونيايی می‌آيد. ژيژک در اين نوشته به صراحت بيان می‌کند که اسلام مطلقأ جايی برای نگاه غيرجنسی به زن باقی نمی‌گذارد و اين دين به‌خصوص متن مرکزی آن قرآن به‌طور کلی از تصور رابطه زن و مرد فراتر از سکس عاجز است. در بخش دوم ديدگاه‌های ابوالحسن بنی‌صدر در اين رابطه و پاسخ وی می‌آيد
موضوع جنسيت و روابط ميان زن و مرد هميشه بحث انگيز بوده است؛ از تاثير آن بر زندگی روزمره گرفته تا جاگيری آن در متن مباحثات حقوقی و فلسفی و الهياتی و علمی، از هر جهت که نگريسته شود، موضوعی است که در درازای تاريخ با جوامع انسانی همراه بوده است. مقاله ای که در زير ملاحظه می کنيد شامل دو بخش است؛ ابتدا نوشته ای بحث برانگيز و بسيار جدی از اسلاوی ژيژک فيلسوف و جامعه شناس نامدار اسلوونيايی با عنوان "درآمدی به جنسيت در اسلام" با ترجمه آقای طاهر رهبری (۱) می آيد. ژيژک در اين نوشته به صراحت بيان می کند که اسلام مطلقا جايی برای نگاه غيرجنسی به زن باقی نمی‌گذارد و اين دين به خصوص متن مرکزی آن قرآن به طور کلی از تصور رابطه زن و مرد فراتر از سکس عاجز است.
ژيژک که در فرانسه تحصيلات خود را در رشته فلسفه به پايان برده است تحت تاثير انديشه های لاکان و دارای گرايش ها چپ پست مدرن است، و يکی از پرآوازه ترين روشنفکران و فيلسوفان معاصر به حساب می آيد.
 در بخش دوم، متن پرسش و پاسخی که در اين موضوع با آقای ابولحسن بنی صدر درگرفته است می آيد. آقای ابوالحسن بنی صدر نيز از جمله متفکران خاص ايرانی است که به شهادت آثارش بيش از پنج دهه از عمرش را در فهم و تبيين اسلام به صورت ديسکورسيو- به تعبير خود وی: اسلام به مثابه بيان آزادی- صرف کرده است. از مهمترين آثار آقای بنی صدر در اين زمينه، که از پرمراجعه ترينها در ميان آثار وی است، کتاب "زن و زناشويی" است که بر اساس همين نوع نگاه به دين، تلاش کرده است موضوع روابط جنسی را از ديدگاه قرآنی/اسلامی که، به ادعای وی، خاستگاهش تنها آزادی است بکاود. به نظر می رسد تلاقی فکر دينی بنی صدر با فکر سکولار و پست مدرن ژيژک می تواند جالب توجه باشد. از اين رو به نظرم رسيد متن گفتگوی حاضر که در آغاز يک بحثی خصوصی بود برای همگان قابل استفاده باشد. اميدوارم اين نوع خاص از تضارب افکار شرقی-غربی بتواند راهگشای ورود ما ايرانيان به بحثی هرچه بازتر و گشوده تر و شرحه شرحه شده تر در اين موضوع ديرين و دامنگير باشد.

يكشنبه، 26 دي ماه ، 1389 بازدید:6058 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 6058 بار بازديد شده
 

 

ساعت فلش

كد ساعت

 

 

 

 

اوقات شرعي

 

ابزار نمایش اوقات شرعی

کد اوقات شرعی

 

جستجو

 


 

مجموع تصاوير

 

 

نظرسنجی

 
چه چیز به انسان ارزش می دهد؟

دین و مذهب
ملیت و نژاد
علم و دانش
ثروت و قدرت
انسانیتنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء 2059
 

تماس

 

 

 

لینكها

 

پايگاه اطلاع رساني دفتر عبدالحميد معصومي تهراني


تمام لينك ها


لينكستان

Reza Moraadi Ghiyas aabadi


Arots7


َAyatullah Sistani


Asharqalawsat


montazeri


Alazhatr


.bahai Faith


Vatican


Ayatullah Rohani


Ayatullah Vahid KHorasani


Missiom Group of peacel


Ayatollah Saanei


The Zarathushtrian


 

 

  

PHPNuke Farsi [MT Edition] Project By PHPNuke.ir

 

mashhadteam.ir