منوی سایت

 

 

سخن ديگران

   

نرم‌افــزار

 

 
سخن ديگران: از مسیحیت یوسف‌ندرخانی تا اسلام علی
 
سخن ديگران

از مسیحیت «یوسف‌ندرخانی» تا اسلام «علی‌استون»
علی مصلحی
 
«تا امروز با همنشینی که هم‌کیش من نبود مخالفت می‌کردم. لیکن امروز، دل منپذیرای همه صورت‌ها شده، چراگاه آهوان و بت‌کده بتان و صومعه راهبان وکعبه طائفان و الواح تورات و اوراق قرآن. دین من اینک دین عشق است و هر جاکه کاروان عشق برود، دین و ایمان من هم به دنبالش روان است». (ابن‌عربی)

این روز‌ها همه‌جا جشن و شادمانی در تمام محافل رسانه‌ای و فرهنگی و تبلیغی مسلمانان در ایران، به خاطر تشرف یک مسیحی جوان به دین اسلام برپا است.(+)
 مسلمانان شادمان و خرسند از این اتفاق، آن‌را به عنوان برگ برنده و یکی از اسناد معتبر حقانیت دین اسلام و فرقه شیعه مطرح، و اخبار این تشرف را با تفصیل بسیار این‌طرف و آن‌طرف منتشر نموده و روی آن تبلغ می‌کنند.
  

شنبه، 6 اسفند ماه ، 1390 بازدید:5875 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 5875 بار بازديد شده
 

سخن ديگران: تراژدی کودکانه
 
سخن ديگران

 
محمد نصر اصفهانی
امروز با خیل تحصیل کرده‌هایی روبرو هستیم که در مسایل مذهبی، از مردم کوچه و بازار قدیم، بسیار عوام‌تر، متعصب‌تر و خرافی‌تر هستند. در گذشته مردم با اینکه بی‌سواد بودند ولی به دلیل نشستن بر پای منبر های مختلف و شنیدن سخنان متنوع در حد خود، قدرت تجزیه و تحلیل می‌یافتند و هر حرف و سخنی را باور نمی‌کردند. اما متاسفانه برخی از تحصیل کرده‌های ما، این حد از فهم مذهبی را هم ندارند و بدون مطالعه و اطلاعات علمی و منطقی یا منکر همه چیز می‌شوند و یا فکر می‌کنند هر چه بی‌حساب و خرافی‌تر بیندیشند و کودکانه‌تر عمل کنند، دیندارتر هستند. گویا این دو گروه معتقد هستند غیر از موضوع تحصیل تخصصی آنها، برای تایید یا رد مسائل دینی نیازی به هیچ مطالعه، تخصص و یا دید کارشناسانه نیست. این موضوع وقتی تاسف‌بار‌تر می‌شود که مبلغین مذهبی ما نیز عوام زده شده و مسئولیت‌های اجتماعی و امکانات دولتی را نیز به ظاهر‌گرایی و تظاهر بفروشند و برای خرافات که مشتری فراوان دارد خوراک تهیه کنند. نگارنده در این ایام در صدد برآمد تا به بازخوانی پرونده سه داستان غم انگیز جریان کربلا که غالباً در عزادرای‌ها و رسانه‌ها به آن اشاره می‌شود بپردازد، تا حقیقت از تحریف، اسطوره و خرافه باز شناخته شود.

پنجشنبه، 8 دي ماه ، 1390 بازدید:5687 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 5687 بار بازديد شده
 

سخن ديگران: بازخوانی پوشش زنان
 
سخن ديگران

بازخوانی پوشش زنان، «نگاه»، و جداسازی اماکن عمومی در آیات قرآن (1)
 
آرش سلیم
 
شهریور 1390
 
 
ابهام یا درک نادرست موارد قرآنی زیر موجب وضع قوانین و مقررات موسوم به حجاب در ایران شده است. همچنین تلاش برای جداسازی مردان و زنان در اماکن عمومی و تنظیم دولتی نحوه تعامل مرد و زن، ریشه در روش نادرست بررسی مفهوم «لباس» و ابهام و یا درک نادرست برخی از موارد زیر دارد:
 
برداشت حاکم از آیات قرآن درباره نحوه و مقدار پوشاندن بدن زنان، بر مبنای شکل فرضی جامه مرسوم مخاطبان اصلی قرآن در عصر بعثت می باشد، نه بررسی دلیل و مفهوم پوشش و «لباس» در قرآن. از میان جامه ها، «جلباب» و «خمار» توسط مفسرین مبنا قرار گرفته و با فرض شکل «چادر» و «مقنعه» امروزی، «حجاب» مورد نظر خود را تعریف کرده اند. بعضی ها حتی «جلباب» و «خمار» را یکی فرض کرده و در ترجمه های قرآن برای هر دو، واژه «چادر» را انتخاب کرده اند.کار را تا آن جا رسانیده اند که در برخی از ترجمه های قرآن، «ثیاب/ثوب» را نیز «چادر» ترجمه کرده اند! یعنی با این حساب باید گفت مردها و منجمله خود پیامبر هم «چادر» می پوشیده اند!
 
نوع کاری که «ثوب»، «خمار»، و «جلباب»، انجام می داده اند متفاوت بوده است. در این میان «حجاب» اصلا «لباس» یا جامه نیست که بخواهد کارکرد پوشش داشته باشد. «حجاب» حائل است بین دو فضا یا مکان که ممکن است مجازی (استعاره) هم باشد، نه پوشاندن و یا در پرده قراردادن اندام بدن.
 
برای لباس اصلی که کارکرد روزمره داشته و برای پوشاندن بدن استفاده می شده، برای مرد و زن از واژه «ثوب» با جمع «ثیاب» استفاده می شده است. «خمار» و «جلباب» جامه کمکی و یا جانبی- تزینی بوده اند.
 
قرآن هیچ نوع جامه جدیدی به عنوان وسیله پوشش معرفی و توصیه نکرده است. آموزه های قرآن استفاده بهینه از جامه رایج بوده است برای بهبود وضعیت پوشش بدن آن ها.
 
معنی واژه «زینت»، زیورآلات نیست اگر چه زیورآلات برای «تزیین» استفاده می شود. «زینت»، زیبایی و جلوه و جاذبه است که می تواند طبیعی باشد یا با تزیین کردن حاصل گردد. مثلا جلوه ستارگان، زینت آسمان است. اما ستارگان خود زینت به معنی زیور نیستند!
 
«حفظ فروج» در قرآن، دقت و مواظبت در کنار نرفتن سهوی پوشش اصلی (ثوب) به منظور نمایان نشدن فروج مردان و زنان در اماکن و معابر عمومی بوده است. مفهوم آن اجتناب از زنا  و فحشا نیست.
 
 بین آیاتی که برای داخل منزل و خارج منزل آمده است فرقی گذاشته نشده است. آیات 58 و 59 و 60 سوره نور برای رفتار در منزل است و موضوع اصلی آن جدا بودن فضای خلوت والدین از فضای عمومی منزل در رابطه با فرزندان و خدمتکاران خانه است. در این رابطه به پوشش زنان سالخورده در منزل نیز پرداخته شده است.
 

شنبه، 9 مهر ماه ، 1390 بازدید:8061 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 8061 بار بازديد شده
 

سخن ديگران: آشنایی ایرانیان با اسلام
 
سخن ديگران

اسلام و ایران؛ چگونگی ورود اسلام به ایران و پاسخ به دروغ پردازی ها
 آشنایی ایرانیان با اسلام
 رحمت‌اله بیگدلی

 
اشاره: «مدتی است که در عرصه‌های مختلف اطلاع‌رسانی به ویژه فضای مجازی از یک‌سو عده‌ای از عوامل قدرت‌های مخالف اسلام با به هم بافتن رطب و یابس در صدد مقابله با فرهنگ اسلامی بر آمده‌اند و از سوی دیگر برخی از افراد فریب‌خورده و سرخورده از بعضی نابسامانی‌ها و بی‌عدالتی‌ها و تعدی به حقوق مردم که ناشی از عملکرد سوء برخی از مدعیان اسلام می‌باشد، توهمات گروه اول را بازنشر می‌کنند و در نتیجه زمینه فریب برخی از ساده‌لوحان فراهم می‌آید.
از این رو در صدد برآمدم که به تنظیم برخی از حقایق تاریخی در زمینه علل گرایش ملت رشید و پرملکات ایران به اسلام بپردازم و آن را تقدیم دوستان گرامی کنم. در این میان کتاب ارزشمند و گران‌سنگ «خدمات متقابل اسلام و ایران» متفکر بزرگ اسلامی، استاد «شهید مرتضی مطهری»(ره) را یکی از بهترین آثار در این زمینه یافتم که این بحث را در چند بخش تقدیم دوستان گرامی می‌کنم و از همه عزیزان می‌خواهم که در مواجهه با این مباحث علمی و تاریخی جز به نیل به حقیقت و برهان و دلیل نیاندیشند و حساب اسلام را از مدعیان آن جدا کنند تا برخی پیش‌فرض‌های نادرست منبعث از بعضی بی‌عدالتی‌ها که رهزن اندیشه است، مانع نیل به حقیقت نشود».

جمعه، 20 خرداد ماه ، 1390 بازدید:6174 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 6174 بار بازديد شده
 

سخن ديگران: دین‌گریزی در لباس دین
 
سخن ديگران

علی مصلحی
 
وقتی قرار است کشور بر اساس رمل و جادو و خرافه اداره شود؛ امتیازات هم برهمان اساس تقسیم و تفویض می‌شود. و همین نگاه توزیع کننده ثروت و فقر و به تبع آن عدالت و نتایج آن در جامعه می‌شود. بی‌عدالتی، فقر، کینه و نارضایتی نتایج اداره جامعه بر اساس خرافاتی است که متاسفانه لباس دین بر تن کرده وبا این تلبیس رویین‌تن هم شده‌اند و هیچ نهاد علمی، اجتماعی، و نگاهکارشناسانه و منتقدیهم، حق اظهارنظر در مقابل رفتارهای اشتباه این چنین ندارد. کینه‌های کودکانه هر روز مشکلی ایجاد می‌کنند و دولتمردان در خرافه به دنبال راه چاره می‌گردند.

سه شنبه، 3 خرداد ماه ، 1390 بازدید:6607 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 6607 بار بازديد شده
 

 

ساعت فلش

كد ساعت

 

 

 

 

اوقات شرعي

 

ابزار نمایش اوقات شرعی

کد اوقات شرعی

 

جستجو

 


 

مجموع تصاوير

 

 

نظرسنجی

 
چه چیز به انسان ارزش می دهد؟

دین و مذهب
ملیت و نژاد
علم و دانش
ثروت و قدرت
انسانیتنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء 2059
 

تماس

 

 

 

لینكها

 

پايگاه اطلاع رساني دفتر عبدالحميد معصومي تهراني


تمام لينك ها


لينكستان

The Zarathushtrian


َAyatullah Sistani


Vatican


Alazhatr


.bahai Faith


Asharqalawsat


Ayatollah Saanei


montazeri


Reza Moraadi Ghiyas aabadi


Ayatullah Rohani


Ayatullah Vahid KHorasani


Arots7


Missiom Group of peacel


 

 

  

PHPNuke Farsi [MT Edition] Project By PHPNuke.ir

 

mashhadteam.ir