منوی سایت

 

 

سخن ديگران

   

نرم‌افــزار

 

 
: هدف انبياء تشكيل حكومت نبود
 

هدف انبياء تشكيل حكومت نبود
 
ساختار حكومت در مراحل مختلف تاريخ حيات جوامع بشری، به نسبت گسترش و تغيير ديدگاه فرهنگ مادی و معنوی انسان دچار تحولات بسياری شده است. اگر زندگی انسان را در دوره‌های گذشته بررسی كنيم می‌بينيم كه بشر متمدن كنونی و ميراث‌های اجتماعی او ناگهان بوجود نيامده، بلكه به تدريج پديدار و كامل شده است. در ابتداء قوانين اجتماعی و جزايی بوسيله‌ی زورمندان و سپس ريش‌سفيد يا بزرگ طايفه مقرر و جاری می‌گرديد؛و با شكل گيری قبايل و ملل، رئيس قبيله و بعدها پادشاه عهده‌دار قانون‌گذاری و اجرای آنها بود.
 

پنجشنبه، 1 ارديبهشت ماه ، 1390 بازدید:9972 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 9972 بار بازديد شده
 

: حقوق بشر، حقوق بشر است
 

اگر چه طبق عقيده‌ي برخي صاحب نظران، بسياري از مفاد اعلاميه جهاني حقوق بشر داراي قدمتي بس طولاني است كه متاثر از قوانين يوناني و رومي مي‌باشد؛ اما حقوق مذكور در آن اعلاميه، مانند بسياري از علوم و دستاوردهاي علمي و عقلي، پديده‌اي نوين است كه با توجه به تجارب تاريخي به تكامل رسيده؛ و از اين رو نمي‌توان مدعي شد كه قوانين پيشينيان دربردارنده‌ي تمامي حقوق اساسي بشر است كه در اعلاميه‌ي جهاني بدانها اشاره گرديده است.

شنبه، 21 اسفند ماه ، 1389 بازدید:8706 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 8706 بار بازديد شده
 

: فاعتبروا....
 

فاعتبروا....
 
سه قرن پس از تأسيس امپراتوری رم مسيحی توسط "كنستانتين اول"(337-272م)؛ و گسترش دين مسيحيت در كشورهای اروپايی، "حكومت پاپی" كه از آن به "حكومت كليسا" ياد می‌شود آغاز شد. حكومتی بر پايه‌ي نظام دين سالار مسيحی كه با درآميختن رهبری روحانی با رياست دنيوی، قصد هدايت و سعادت‌مندی جهان مسيحيت را داشت.

پنجشنبه، 5 اسفند ماه ، 1389 بازدید:7888 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 7888 بار بازديد شده
 

: شناخت ريشه‌هاي خرافات
 

عناوين "خرافات" و "موهومات" از منظر جامعه‌شناسي از جمله مقوله‌هاي "فرهنگ معنوي" است، كه با قوت و ضعفهايي در تمامي جوامع وجود دارد؛ و بر اساس ميراث "شعور اجتماعي" و "درك علمي" بازمانده از قديم، در هر منطقه و جامعه‌اي داراي تفاوتها و اشكال مختلفي است.
 
معناي لغوي "خرافه" كه مفرد "خرافات" مي‌باشد، به معني زوال عقل ناشي از پيري، و نيز به معناي افسانه و داستان بي اساس، و اعمال و عقايد "خلاف عقل" است[1] و در اصطلاح، به اخبار، اعمال و عقيده‌هاي بي پايه و اساس و باطل "خرافات" گفته مي‌شود.
 
معناي لغوي "اوهام" كه جمع "وهم" مي‌باشد آن حالت ذهني‌اي است كه با آن، معاني جزيي ادراك مي‌شود؛ ولي معناي اصطلاحي آن، واقعي پنداشتن چيزهايي است كه از نظر "علمي" و "منطقي" نادرست و غير واقعي هستند.[2]

سه شنبه، 19 بهمن ماه ، 1389 بازدید:8362 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 8362 بار بازديد شده
 

: چرايی حكم ارتداد
 

چرايی حكم ارتداد
 
اسلام دين منطق و تعقل است. ديني كه بنيانش بر عقلانيت بنا گذارده شده و انسان را در پذيرش آموزه‌هايش مختار قرار داده است. اين تعريفي كلي از دين مبين اسلام مي‌باشد كه تمامي طيفهاي مذهبي اعم از راديكال و ميانه رو بدان معتقدند.
 
اما بعضا مواردي را در آموزه‌هاي اسلامي مشاهده مي‌كنيم كه با بنيان منطق و تعقل در تضاد است و اين موارد دست‌آويزي شده است براي كساني كه سعي دارند تمامي مباني اسلام را مردود و خشونت‌بار معرفي كنند. از جمله‌ي اين موارد "جزاي ارتداد" است كه مسئله‌اي پرمناقشه بوده؛ و در ميان منتقدين هميشه اين سوال را ايجاد كرده كه اگر ديني بر اساس تعقل و منطق بنا گذاشته شده، آيا معقول و منطقي است، براي كساني كه به هر دليلي به عقايد و آموزه‌هاي آن دين پشت مي‌كنند، مجازات مرگ مقرر نمايد؟ 

پنجشنبه، 9 دي ماه ، 1389 بازدید:9183 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 9183 بار بازديد شده
 

 

ساعت فلش

كد ساعت

 

 

 

 

اوقات شرعي

 

ابزار نمایش اوقات شرعی

کد اوقات شرعی

 

جستجو

 


 

مجموع تصاوير

 

 

نظرسنجی

 
چه چیز به انسان ارزش می دهد؟

دین و مذهب
ملیت و نژاد
علم و دانش
ثروت و قدرت
انسانیتنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء 2228
 

تماس

 

 

 

لینكها

 

پايگاه اطلاع رساني دفتر عبدالحميد معصومي تهراني


تمام لينك ها


لينكستان

The Zarathushtrian


Asharqalawsat


.bahai Faith


Ayatollah Saanei


Alazhatr


Reza Moraadi Ghiyas aabadi


Arots7


Missiom Group of peacel


montazeri


َAyatullah Sistani


Ayatullah Rohani


Ayatullah Vahid KHorasani


Vatican


 

 

  

PHPNuke Farsi [MT Edition] Project By PHPNuke.ir

 

mashhadteam.ir