منوی سایت

 

 

سخن ديگران

   

نرم‌افــزار

 

 
: وضعیت دگرمذهبان ایرانی
 

وضعیت دگرمذهبان ایرانی به مناسبت روز جهانی حقوق بشر
بسم الله الرحمن الرحيم
بنابر آنچه تاکنون می‌دانیم، هشت دین و مذهب در ایران وجود دارد که متأسفانه پیروان هر یک به‌نوعی تحت فشار و تهدید هویت دینی، منزلت شهروندی و کرامت انسانی قرار گرفته‌اند. اهل تسنن، شیعیان، بهاییان، زرتشتیان، کلیمیان (یهودیان)، مسیحیان، یارسانیان و صُبیان مندائی هر يك به نسبتی، نه‌تنها سابقه‌ء دیرینه‌ای در کشور ایران دارند، بلکه ماهیت دینی این سرزمین را به‌لحاظ انسانی به ماهیتی چنددینی تبدیل کرده‌اند. اما با تمام این احوال، شرایط امروز ایران به‌لحاظ فرهنگی و تنوعات عقیدتی، به پیروان خاص این ادیان و مذاهب منحصر نمی‌شود. در حقیقت وجود نوکيشان مسیحی و شیعیان دگراندیش (اعم از شیعیان سنتی غیرحکومتی، فرقه‌های دراویش و شیعیان نواندیش) به نظام انسانی دین در ایران پیچیدگی بیشتری بخشیده‌اند.
 

شنبه، 20 آذر ماه ، 1395 بازدید:5581 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 5581 بار بازديد شده
 

: برابري ديني
 

برابری دینی پیش‌شرط تحقق امر کرامت انسانی
 
به نام خداوند جان و خرد
 
اینک که چندسالی تا پایان قرن چهاردهم خورشيدی باقی مانده است و در آستانهء ورود به قرنی جدید قرار داریم، وقت آن رسیده تا به خود بنگریم و تصمیم بگیریم که آیندهء ایران و ایرانی را چگونه می‌خواهیم.
 
بیش از یکصد سال از تحولات اجتماعی، دینی و فرهنگی در ایران می‌گذرد. در این میان دین و مذهب رکنی از ارکان تغییر در اوضاع کشور ما بوده است. اما، نگاه عموم مردم و نیز سیاست‌پیشگان یا عمدهء متفکرین ایرانی بیش از همه به دسته‌بندی‌های غالب و مغلوب بین آحاد شهروندان ایرانی نظر داشته‌ و در رأس نگاه خويش، مذهب و دین متعلق به خود را جای داده‌اند. این در حالی است که سرزمینی که به ما به میراث رسیده در مرزهای ایران امروز خلاصه نمی‌شود و تمامی منطقهء ما از ریشه‌های مشترک فرهنگی و دینی متفاوتی برخوردار است؛ همچنین تحولات جاری در نظام سیاسی، اجتماعی و دینی ایران بر تمامی ایرانیان اعم از مسلمانان شیعهء سنت‌گرا، شیعیان دگراندیش، اهل تسنن و فرق تابعه، زرتشتیان، بهاییان، یارسانان، مندائیان، کلیمیان و مسیحیان تاثیر گذاشته است. این کمترین بر این باور هستم که هرگز نمی‌توان از بحران‌های پشت‌درپشت ایران عبور کرد، مگر آنکه بنیاد نگاه و تفکر خود را از تعصبات و خویشتن‌پرستی‌های قومی و عقیدتی رها کنیم و در موضع دینی خود دست به بازنگری و دگرگونی بزنیم.

دوشنبه، 26 مهر ماه ، 1395 بازدید:9239 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 9239 بار بازديد شده
 

: تأملی بر غقلت‌هايمان
 

بسم‌ الله الرحمن الرحيـم
 
امروز ما ایرانیان در شرایطی قرار داریم که با وجود متحمل شدن سختی‌های اجتماعی و فرهنگی‌ی‌ آزار دهنده؛ و با توجه به داشتن تنوع در دیدگاه‌ها و ایدئولوژی‌های‌مان، هنوز به طور کامل از صفت "نوع‌دوستی" تهی نشده‌ایم. سال‌هاست که عده‌ای از هم‌وطنان‌مان با ملتهای مظلوم فلسطین و لبنان همدردی می‌کنند؛ و در روزهایی که حوادث رقت‌انگیز اروپا و شهر پاریس مردمان جهان را در حیرت فرو برده بود، همدردی بخشی دیگری از مردم ایران با حضور در برابر سفارت کشور فرانسه حرکتی درخور تقدیر را رقم زد.

يكشنبه، 8 آذر ماه ، 1394 بازدید:13595 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 13595 بار بازديد شده
 

: چرا داعش تا ديروز محارب نبود؟؟
 

چرا داعش تا ديروز محارب نبود؟؟
 
داعش سال‌هاست که همچون طالبان، القاعده، بوكوحرام و ديگر گروه‌ها و حكومتهای بنيادگرای اسلامی اقدام به کشتارهای فجیع می‌کند. اما آخرین جنایت داعش در زنده سوزاندن خلبان اردنی موجب گشت تا شیخ محمد احمد الطیب امام اعظم مسجد الازهر قاهره مجبور به موضع‌گیری تندی شوند. در بی‌رحمی داعش و امثالهم هیچ شکی نیست. اما ایشان اعمال داعش را «بزدلی» خطاب کرده‌ و آنان را مصداق محارب با خدا و رسولش دانسته‌اند. این در حالی است که این «بزدلی‌ها» سال‌هاست در کشتار مسیحیان و ایزدیان و کوردها و به بردگی گرفتن زنان عیسوی و ایزدی رخ می‌داده است. چرا ایشان تاکنون سکوت اختیار کرده بودند؟

يكشنبه، 19 بهمن ماه ، 1393 بازدید:6590 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 6590 بار بازديد شده
 

: ماحصل تقدس‌گرایی؛ انسداد فکری و تروریزم م
 

1024x768

ماحصل تقدس‌گرایی؛ انسداد فکری و تروریزم مذهبی

1024x768

اسیدپاشی زنجیره‌ای در شهر اصفهان، قطعا نمونه‌ای شنیع از «تروریزم مذهبی عليه زن» بوده و علل جامعه‌شناختی آن نیز برای خوانندگان نیاز به بیان و اطاله کلام ندارد. اين اقدامات از سوی هر جماعتی و به منظور هر هدفی انجام گرفته باشد مبنا و بهانه‌ی آن مدتهاست تئوريزه شده است. علت قطعا آشکار است و راهکار بیش از آن که قابل تصور باشد، دست نیافتی است. ما نه فقط با ساختار، قوانین یا قرائت و تفسیر‌های دینی ناموجه، بلکه در کنار آن با گروه‌هایی روبرو هستیم که آرمان مقد‌سی برای خويش بافته‌اند و قوه ابتکار، خلاقیت و البته دانش را بکار گرفته و به تولید خشونتهای مختلف روی‌‌آورده‌اند. اگر در مسئله اسيدپاشی‌های اخير انگشت اتهام از سوی افكار عمومی و رسانه‌ها بجانب آمرين و عاملين امر به معروف و نهی از منكر نشانه رفته، به سبب گفتار و رفتاری است كه سالهاست به انحاء مختلف گفته شده و به انجام رسيده است. هنوز افكار عمومی فراموش نكرده است كه عده‌ای تحت عنوان امر به معروف و نهی از منكر به دستان جوانانی كه پيراهن آستين كوتاه به تن داشتند رنگ می‌ماليدند و يا به لب زنان تيغ می كشيدند. آيا آن كارها نيز به دستور صهيونيسم و استكبار جهانی انجام می‌شد و آمران و عاملان آن وابستگان امريكا و انگليس و اسرائيل بودند؟!.  

Normal 0 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-style-parent:""; font-size:10.0pt; font-family:Calibri;} Normal 0 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-style-parent:""; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";}

پنجشنبه، 15 آبان ماه ، 1393 بازدید:6870 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 6870 بار بازديد شده
 

 

ساعت فلش

كد ساعت

 

 

 

 

اوقات شرعي

 

ابزار نمایش اوقات شرعی

کد اوقات شرعی

 

جستجو

 


 

مجموع تصاوير

 

 

نظرسنجی

 
چه چیز به انسان ارزش می دهد؟

دین و مذهب
ملیت و نژاد
علم و دانش
ثروت و قدرت
انسانیتنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء 2228
 

تماس

 

 

 

لینكها

 

پايگاه اطلاع رساني دفتر عبدالحميد معصومي تهراني


تمام لينك ها


لينكستان

Vatican


Arots7


Ayatollah Saanei


.bahai Faith


montazeri


Ayatullah Vahid KHorasani


Ayatullah Rohani


Asharqalawsat


Alazhatr


The Zarathushtrian


Missiom Group of peacel


َAyatullah Sistani


Reza Moraadi Ghiyas aabadi


 

 

  

PHPNuke Farsi [MT Edition] Project By PHPNuke.ir

 

mashhadteam.ir