پاسخ به سوال:

سوال:

1-   آن سوآل و سوآلاتی مشابه موضوعاتی است که مدتهاست در ذهن بسیاری از جوانان بخصوص دانشجویان ایجاد شده. عقلا باید برای شناخت هر موضوعی، تحقیقات و بررسیهای مختلف انجام شود و از استادان اهل فن نیز استفسار گردد. اما متاسفانه به هر دلیلی امور دینی بدست افرادی غیر عالم افتاده و با انجام رفتارهای غیر معقول و بدعت گذاری در عقاید دینی، به نوعی سخنگوی دین اسلام شده‌اند. توجه داشته باشید که در دورانی که عده‌ای عمدا یا سهوا اعمال و رفتارهای غیر انسانی خود را به دین نسبت می‌دهند، دیگر کسی در پی آن نمی‌رود تا بر صحت و راستی آن کردارها تحقیق و تفحص کند. زیرا عمل، بر گرفته از فکر است. طبیعی است که رفتارهای خشن و نامعقول برخی افراد و گروه‌ها اذهان عمومی را مشوش کرده و بدون تحقیق در مقابل اصل اندیشه موضع گیری نمایند.

2-   همانگونه که به عرض رسید در دوران کنونی متاسفانه عده‌ای جاهل به معارف دینی، خود را مظهر عقاید اسلامی معرفی می‌کنند و رسانه‌های غربی نیز به این امر دامن می‌زنند. اما علماء اسلامی در این بین به سکوتی معنی دار دست زده‌اند و اگر هم سخنی بگویند بحدی ضعیف است که به گوش کسی نمی‌رسد.آیا به نظر شما اینگونه سکوتها به معنی تایید آن رفتارها نیست؟ و میدان را برای جاهلان بازتر نمی‌کند؟. شنیده‌ایم که در گذشته تا اعمالی غیر انسانی از سوی گروه یا دولتی اسلامی سر می‌زد علماء دینی متفقا بر علیه آن رفتارها قیام می‌کردند. حال چه شده که علماء دینی اتفاقی با یکدیگر ندارند و همچون گذشته نمی‌توانند زیر یک سقف جمع شوند؟

3-   همانگونه که مشاهده می‌کنیم مدتی است که جهان با چالشی به نام تروریست اسلامی روبرو است. سر بریدنها، عملیاتهای انتحاری، کشتن انسانهای بی‌گناه تماما به اسم اسلام و در لوای قرآن انجام می‌شود. تا جایی هم که ما خبر داریم هیچ عالم مسلمانی این رفتارها را قاطعانه محکوم نکرده، شاید هم ما بی خبریم!. اگر این اعمال شنیع با اسلام مطابقت ندارد، چرا آقایان اهل دین زبان به کام گرفته‌اند؟ کافی است تا عده ای دختر پسر در جایی جمع شوند ناگهان حضرات فریاد وااسلاما سر می‌دهند، پس چرا در این گونه موارد سکوت پیشه کرده سعی در توجیه عمل جانیان دارند که “آنان از ارض اسلامی در مقابل متجاوزان دفاع می کنند”؟. آخر این چگونه دفاعی است؟. آیا حضرات آیات با خود نمی‌اندیشند که ممکن است بلاهایی که تروریستها بر سر مردم می‌آورند فردا روزی دیگران همانها را بر سرشان بیاورند؟ متاسفانه باید به استحضار برسانیم که رفتارهایی که به نام اسلام انجام شده و می‌شود باعث کینه و نفرت و دین ستیزی در بین مردم بخصوص جوانان شده است و اطمینان داشته باشید که اگر روند به همین منوال ادامه پیدا کند روزی فرا خواهد رسید که اگر در این کشور کسی سرش بشکند جرات نکند باند ببندد زیرا ممکن است با عمامه اشتباه گرفته شود. این واقعیتی است که به مرور در حال شکل گیری است و مبالغه‌ای هم در میان نیست. اکنون هم که امام زمان(عج) پا به میدان گذاشته و مستقیما مدیریت امور را بدست گرفته!!! شکی نداشته باشید که آن یک جو عقیده‌ای هم که در عده‌ای باقی مانده با این مدیریت امام زمانی در چند سال آینده به باد خواهد رفت.

 

جناب آیت الله، روند تعاملات جهانی و منطقه‌ای به نفع اسلام و علماء نیست. جا دارد که افرادی همچون شما که سخنشان به جایی می‌رسد چاره‌ای برای تناقضات در گفتار و عمل موجود بیاندیشند. شکی نداشته باشید که امور کشور به سمتی در حال حرکت است که در آینده‌ي نچندان دور شاهد برخوردهایی به مراتب بدتر از رفتار آتاترک با روحانیون و با اهل دین خودمان خواهیم بود. متاسفانه آقایان علماء این واقعیات را باور ندارند زیرا ریاکاری و ظاهر نمایی که در بین مردم شایع شده آقایان را در خواب نگاه داشته و تصور می‌کنند که جوانان تماما دین مدار و دارای نشاط دینی هستند. اما روزی به این حقیقت پی خواهند برد که دیگر بسیار دیر شده است.

 

پاسخ:

این کمترین بارها و بارها این گونه موارد را به آقایان متذکر شده‌ام. بنده از کسانی بودم که در همان زمانی که اولین عملیات انتحاری در اسرائیل آغاز شد، آن عمل را محکوم کردم. بنده كاري به نظر ديگر آقايان ندارم، حقير شخصا براي انسان، بدون در نظر گرفتن عقيده و دين‌اش ارزش و احترام قايلم و صراحتا نظرم را در اين خصوص بيان كرده‌ام. متاسفانه مواردی را که ذکر کردید واقعیت انکار ناپذیر است و توصیه می‌کنم این مسایل را به آقایان مراجع متذکر شوید. شکی نیست زمانی که آقایان روحانیون در مسایل حکومتی دخالت اجرایی می‌کنند نهایتا به همان مواردی که ذکر کردید خواهد انجامید.  بنده به اندازه‌ی وسع‌ام وظیفه‌ام را انجام داده‌ام. در حد و اندازه‌ای هم نیستم تا بتوانم کاری بیش از آن را انجام دهم. در اين هياهوي موجود نيز صداي امثال بنده به جايي نمي‌رسد. الحمد لله در زندگی تا کنون از راه دین ارتزاق نکرده‌ام و از راه هنر اموراتم را گذرانده‌ام. اهل ریاکاری و تقدس‌نمايي نبوده و روحانیت را شغل نمی‌دانم. بنابراین آنانی باید نگران باشند که دکانشان به خطر می‌افتد. مطمئن باشید که مردم با تمام مخالفتی که با روحانیت ابراز می‌کنند به آن حد درک و شعور رسیده‌اند که سره را از ناسره تشخیص دهند و تمام معممین را به یک نگاه نبینند. اگر شما نگران دین هستید، خاطرتان آسوده باشد که مردم ایران در دل دیندار هستند و وجود روحانیت یا نبودش خللی در دین‌داری مردم ایجاد نخواهد کرد.

 

پنجشنبه، 17 مرداد ماه ، 1387

درباره‌ی مدیر سایت

همچنین ببینید

پاسخ به سوال: سوال

سوال: لطفاً در مورد حجاب و چرائي آن توضيح دهيد. جواب: برای اطلاع به حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *