پاسخ به سوال: سوال

سوال:

 

قرآن كریم, گروهى از انسانها رو مخلَص (خالص شده براى خدا) معرفی کرده كه حتى ابلیس هم طمعى در گمراه كردن اونها نداره و در اونجا كه سوگند یاد كرده كه همه فرزندان آدم علیه السلام را گمراه می کنه مخلَصین رو استثنا كرده چنانكه در آیه 82 و 83 از سوره “ص” از قول شیطان میگه: ” قَالَ فَبِعِزَّتِكَ لَأُغْوِیَنَّهُمْ أَجْمَعِینَ * إِلَّا عِبَادَكَ مِنْهُمُ الْمُخْلَصِینَ “.

و بى شك, طمع نداشتن ابلیس در گمراهى اونها بخاطر مصونیتی هست كه از گمراهى و آلودگى دارن و گرنه دشمنى شیطان شامل اونها هم مى شه و در صورتى كه امكان مى داشت هرگز دست از گمراه كردن پیامبران خدا بر نمى داشت. بنابراین, عنوان “مخلَص” مساوى با “معصوم” خواهد بود.

و هر چند دلیلى بر اختصاص این صفت به انبیا علیهم السلام ندارم ولى بدون تردید, شامل کل انبیا میشه, چنانكه قرآن كریم تعدادى از انبیا رو از مخلصین شمرده و از جمله در آیه 45 و 46 از سوره “ص” مى فرماید:وَاذْكُرْ عِبَادَنَا إبْرَاهِیمَ وَإِسْحَقَ وَیَعْقُوبَ أُوْلِی الْأَیْدِی وَالْأَبْصَارِ * إِنَّا أَخْلَصْنَاهُم بِخَالِصَةٍ ذِكْرَى الدَّار

و در آیه51 از سوره “مریم” مى‌فرماید:وَاذْكُرْ فِی الْكِتَابِ مُوسَى إِنَّهُ كَانَ مُخْلَصًا وَكَانَ رَسُولًا نَّبِی

و نیز علت مصونیت حضرت یوسف علیه السلام رو كه در سخت ترین شرایط لغزش, قرار گرفته بود مخلص بودنش دونسته

و در آیه 24 از سوره “یوسف” مى فرماید: كَذَلِكَ لِنَصْرِفَ عَنْهُ السُّوءَ وَالْفَحْشَاء إِنَّهُ مِنْ عِبَادِنَا الْمُخْلَصِینَ.

 

پاسخ:

 

آياتي را كه ذكر كرديد صراحتا دلالت بر عصمت در رسالت دارد. براي اطلاع بيشتر به مبحث عصمت مراجعه كنيد.

سه شنبه، 19 شهريور ماه ، 1387

درباره‌ی مدیر سایت

همچنین ببینید

پاسخ به سوال: سوال

سوال: لطفاً در مورد حجاب و چرائي آن توضيح دهيد. جواب: برای اطلاع به حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *