پاسخ به سوال: سوال

سوال:

 

چرا گاهی اوقات هر چه خدا رو صدا می زنیم حس می کنیم صدای ما را نمی‌شنود مثلا گروهی می گویند ما فلان دعا را خواندیم و حاجت گرفتیم ولی هر کدام را امتحان کردم جواب نداد. حتی دعاهایی در مورد مسایل غیر دنیایی، حتی در رابطه با خود خدا اما دریغ از یک اشاره و یک جواب. من بدم ولی خدای من که از این حرفها بزرگتره.

اینارو می دونم ولی علت جواب نگرفتنم را نمیدونم؟ حس می کنم اصلاً صدایم بهش نمیرسه کمکم کنید تا شاید روحیه بگیرم گاهی اوقات از خودم متنفر می‌شوم.

 

پاسخ:

 

خداوند اين جهان را بر اساس علم و مشيت‌اش خلق نموده است. خداوند به انسان عقل داده تا با استعانت از تجربه‌هاي علمي، بسياري از مجهولات را معلوم نمايد. اين كمترين نمي‌دانم كه شما مقصودتان از دعا و استجابت و جواب گرفتن چيست؟ آيا انتظار داريد كه ملكي در خواب يا بيداري به شما راه و چاه را نشان دهد يا از سوي پروردگار عالم برايتان پيغام بياورد؟ يا نعوذ بالله، مانند بسياري از افراد خداوند را يك كار چاق‌كن فرض كرده‌ايد كه در آسمان نشسته تا هر كس خالصانه‌تر عبادت كرد، كار و بار او را راه‌اندازي كند؟!

شما بايد در زندگي خود بر اساس عقل و تدّبر حركت كنيد، نه آنكه زندگي نامعقول در پيش گرفته و زماني كه به مشكل برخورديد انتظار داشته باشيد تا خداوند مشكلي را كه خودتان بدست خويش بوجود آورده‌ايد رفع نمايد.

يك انسان متدين بر اساس عقل و تدّبر تصميم مي‌گيرد و بر خداوند توكل كرده و با ايمان الهي با قدرت حركت مي‌كند. شما نيز مشكلتان را بايد با مشورت گرفتن از افراد حاذق رفع نماييد. وگرنه اگر صد سال هم بنشينيد و دعا كنيد هيچ مشكلي رفع نخواهد شد. خداوند در قرآنش فرموده: «ان الله لايغير ما بقوم حتي يغيروا ما بانفسهم» «خداوند حال و روز هيچ قومي را تغيير نمي‌دهد مگر آنكه خود افراد همت كرده و حال و روز خود را تغيير دهند».

البته بر شما اشكالي نيست زيرا تحت تاثير دكانداني قرار گرفته‌ايد كه خداوند را اين چنين برايتان معرفي كرده‌اند و چون بنيان اين افكار دروغ است، مردم سالها دعا مي‌كنند و حاجتي هم نمي‌گيرند. زماني هم كه اشكال مي‌كنند؛ مي‌گويند كه دعاي شما خالص نبوده و دلتان صاف نمي‌باشد براي همين دعايتان مستجاب نمي‌شود!.

متاسفانه ما عادت كرده‌ايم تا در هر امري به دنبال راه ميان‌بر و راحت بگرديم. كمي خردتان را به كار بگيريد و با اهل دانش آن علم يا فن مشورت كنيد كه انسانهاي موفق بر اساس علم وتدّبر حركت كرده‌اند.

دعا يك مسئله‌اي است كه باعث آرامش بخشيدن به انسان مي‌باشد و به انسان اطمينان قلبي مي‌دهد «الا بذكر الله تطمئن القلوب» ياد خدا به قلب انسان آرامش و اطمينان مي‌بخشد و استجابت دعا همين اطمينان بخشي است.

سه شنبه، 19 شهريور ماه ، 1387

درباره‌ی مدیر سایت

همچنین ببینید

پاسخ به سوال: سوال

سوال: لطفاً در مورد حجاب و چرائي آن توضيح دهيد. جواب: برای اطلاع به حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *